Давні часи

Друк
Категорія: Давні часи
Дата публікації Автор: Володимир

Давні часи

   Історія нашого села нерозривно пов’язана з історією  західноукраїнського народу. Давня назва нашого села Новосілки Ліски.
  Назва села Лісок  походить від слова «ліс». Тому перші його жителі оселилися на території лісу. Згодом жителі Ліска переселяються на нову територію. Утворюється нове село. Отже назва села Новосілки походить від слів «нове село».
  Село має 1314 га і розташоване 16км на південний захід від районного центру і за 7км  від залізничної станції Задвір’я. З півдня омивається річкою Яричівкою, з півночі – річкою Думною, обидві  - притоки Полтви. Сільраді підпорядковані населені пункти  Дунів, Кудирявці, Лісок. Населення 1009чол.(на 2008р.).
  Вперше в письмових документах згадка про наше село відноситься до 1476року,але є відомості про те ,що на території Новосілок та навколишніх сіл проживали давні слов’янські племена бужан. Це підтверджують археологічні розкопки, які проводились у 1935 році.
   Під час розкопок археологи дослідили два кургани, що відносяться до бронзової доби початку другого тисячоліття до нашої ери. На основі розкопок встановлено сліди заселення племен культури шнурової кераміки. Назва походить від того, що на керамічному посуді, яким вони користувались,  характерним орнаментом є відбитки шнура. Вчені вважають, що ці племена належали до однієї з груп стародавніх Індоєвропейців – предків слов’ян, балтів та германців.
        Про дані поселення свідчать численні знахідки на території нашого села, які зберігаються   у нашому шкільному музеї.

мал1  мал2

Мал..1                  Мал..2.

Мал..1 – кусочки від гончарського виробу(ІІтис. до н.е.)
Мал..2.- крем’яні знаряддя праці (ІІ тис. до н.е.)
   Знахідки говорять нам про те, чим займалися наші предки. Речі, знайдені у цих поселеннях, свідчать про високий рівень розвитку орного землеробства, широке застосування виготовленого на гончарному крузі і випаленого в спеціальних печах посуду. Таким чином, серед сільського населення виділялися групи ремісників, які виготовляли речі на продаж.
    Розвиток ремесла і торгівлі сприяв дальшому майновому розшаруванню, що призвело до появи пової форми співжиття людей – сусідської общини. Починаючи з VІІстоліття прискорено розвивається процес розкладу родового ладу і починається формування ранньофеодальних відносин. У VІІ - VІІ ст. розвиток феодальних відносин продовжувався, і скоро вони стали панівними на всій східнослов’янській території.

мал3

Мал..3 – бронзовий наконечник (ІІ тис. до н.е.)

мал4

Мал..4 –  глечики-близнята.

    У княжу добу наші землі входили до складу Київської Русі. Природні багатства і вигідне географічне положення сприяли швидкому економічному розвитку.
   Клімат краю помірно-континентальний : відносно м’яка з відлигами зима, волога весна, тепле літо, тепла суха осінь. Такий клімат дає умови для розвитку сільського господарства. Одночасно з сільським господарством, яке було основним заняттям, розвивалось і ремесло.

    На території села Лісок був феодальний замок, який відноситься до 9 століття (період Київської Русі). У 50-60 роках ХХ століття на місці колишнього замку ще були залишки фундаменту замку, залишки підвісного моста, будівлі для тварин, сад. На цій місцевості у великій кількості гніздилися круки і люди назвали її Круцьким садом.

мал4 Мал..5 – пагорб, на якому колись був  розташований феодальний замок.

footer.jpg